Clicky
 
E-MAIL US
Mattanawcook Academy Lynx
Penobscot Vally High School Howlers
Lee Academy Pandas
2010 MATTANAWCOOK ACADEMY FALL SPORTS SCHEDULES
VARSITY FOOTBALL
Date Opponent Time
August 23 Orono 5:00 pm
27 Ellsworth 7:00 pm
September 3 Stearns 7:00 pm
10 Old Town 7:00 pm
18 Dexter 1:00 pm
24 John Bapst 7:00 pm
October 1 Bucksport 6:30 pm
9 Calais 1:00 pm
15 MCI 7:00 pm
22 Foxcroft 7:00 pm
JV FOOTBALL
Date Opponent
September 6 Stearns
13 Old Town
20

Dexter

27 John Bapst
October 4 Bucksport
11 Calais
18 MCI
25 Foxcroft

Home games are shown in color. Schedules subject to change due to
weather and other factors. We will post changes here as we are notified of them.

FIELD HOCKEY
Date Opponent Time
September 1 Orono 4:00 pm
3 Old Town 4:00 pm
7 Central 4:00 pm
11 PCHS 10:00
14 Hermon 4:00 pm
16 Foxcroft 4:00 pm
18 John Bapst 1:00 pm
21 Orono 4:00 pm
23 Stearns 4:00 pm
27 Hermon 4:00 pm
29 Dexter 4:00 pm
October 2 Central 1:00 pm
6 Stearns 4:00 pm
12 Old Town 4:00 pm
GOLF
Date Opponent Time
August 31 Old Town 4:00 pm
September 2 Hermon 4:00 pm
7 Stearns 4:00 pm
9 Old Town 4:00 pm
14 Hermon 4:00 pm
16 Stearns 4:00 pm
21 Old Town 4:00 pm
23 Hermon 4:00 pm
28 Stearns 4:00 pm
GIRLS' SOCCER
Date Opponent Time
September 4 Ellsworth 12:00
7 PVHS 4:00 pm
10 Lee 4:00 pm
16 Presque Isle 4:00 pm
18 Caribou 1:00 pm
25 John Bapst (varsity @ Husson, JV @ Mt. Hope) 11:00
28 PVHS 4:00 pm
October 1 Lee 4:00 pm
5 Old Town 4:00 pm
7 Hermon 4:00 pm
9 Bucksport 1:00 pm
11 MDI 11:00
14 Presque Isle 4:00 pm
16 Bucksport 1:00 pm
BOYS' SOCCER
Date Opponent Time
September 4 Ellsworth 4:00 pm
8 PVHS 4:00 pm
9 Lee 4:00 pm
15 Presque Isle 4:00 pm
18 Caribou 3:00 pm
25 John Bapst (varsity @ Husson, JV @ Mt. Hope) 1:00 pm
27 PVHS 4:00 pm
29 Lee 4:00 pm
October 4 Old Town 4:00 pm
6 Hermon 4:00 pm
9 Bucksport 4:00 pm
11 MDI 4:00 pm
13 Presque Isle 4:00 pm
16 Bucksport 4:00 pm
CROSS COUNTRY
Date Opponent Time
September 4 Ellsworth Invitational 11:00 am
11 Caribou Invitational 1:00 pm
14 Lee Invitational 4:00 pm
17 Orono 4:00 pm
25 Sectional XC Invitational @ Old Town 1:00 pm
28 Lynx Invitational 4:00 pm
October 2 Maine XC Festival of Championship @ Troy Howard M.S. Belfast 11:30 am
5 Wolverine Invitational @ Schenck 4:00 pm
16 PVC Championships @ Saxl Park, UTC, Bangor 1:00 pm
23 EMC @ Troy Howard M.S., Belfast 11:00 am
30 State Championships @ Troy Howard M.S., Belfast 11:00 am
November 13 New England Championships @ Thetford Academy, Thetford, VT 11:30 am
F
2010 PENOBSCOT VALLEY HIGH SCHOOL FALL SPORTS SCHEDULES
GIRLS' SOCCER
August 26 Katahdin 11:00 am
30 Old Town 1:00 pm
September 1 Foxcroft 4:00 pm
4 Dexter 11:00 am
7 Mattanawcook 4:00 pm
14 Schenck 4:00 pm
16 PCHS 4:00 pm
21 Central 4:00 pm
23 Penquis 4:00 pm
28 Mattanawcook 4:00 pm
30 Dexter 4:00 pm
October 2 Lee 11:00 am
5 Central 4:00 pm
7 Schenck 4:00 pm
9 Penquis 11:00 am
14 Lee 4:00 pm
19 PCHS 4:00 pm
BOYS' SOCCER
August 26 Katahdin 1:00 pm
30 Old Town 3:00 pm
September 1 Foxcroft 4:00 pm
3 Dexter 4:00 pm
8 Mattanawcook 4:00 pm
13 Schenck 4:00 pm
15 PCHS 4:00 pm
20 Central 4:00 pm
22 Penquis 4:00 pm
27 Mattanawcook 4:00 pm
29 Dexter 4:00 pm
October 2 Lee 1:00 pm
4 Central 4:00 pm
6 Schenck 4:00 pm
8 Penquis 4:00 pm
13 Lee 4:00 pm
18 PCHS 4:00 pm

2010 PVHS GOLF

Home matches are at Green Valley Golf Course in W. Enfield

August 26 Houlton, DIS, Katahdin 2:00 pm
31 John Bapst/Penquis 4:00 pm
September 3 Katahdin/Hodgdon 3:30 pm
7 Central 4:00 pm
9 Foxcroft 4:00 pm
14 Penquis 4:00 pm
16 Central 4:00 pm
21 Foxcroft 4:00 pm
23 John Bapst 4:00 pm
28 Central 4:00 pm
30 PVC Team Championship & JATO/Lincoln Regional Qualifier  
October 9 State Team Meet, Natanis/Augusta  
16 State Individual Meet, Natanis/Augusta  
 
2010 LEE ACADEMY FALL SPORTS SCHEDULES
2010 LEE ACADEMY GIRLS' SOCCER
September 7 Houlton 4:00
10 Mattanawcook 4:00
15 Penquis 4:00
16 Foxcroft 4:00
20 Southern Aroostook 3:30
21 Houlton 7:00
23 Dexter 4:00
25 Penquis 11:00
30 Southern Aroostook 3:30
October 1 Mattanawcook 4:00
2 PVHS 11:00
9 Dexter 9:30
14 PVHS 4:00
19 Foxcroft 4:00
2010 LEE ACADEMY BOYS' SOCCER
September Mattanawcook 4:00
13 Penquis 4:00
15 Foxcroft 4:00
17 Southern Aroostook 3:30
21 Houlton 5:00
22 Dexter 4:00
25 Penquis 1:00
27 Houlton 4:00
29 Mattanawcook 4:00
30 Southern Aroostook 3:30
October 2 PVHS 1:00
9 Dexter 11:30
13 PVHS 4:00
18 Foxcroft 4:00
2010 LEE ACADEMY CROSS COUNTRY
September 4 Ellsworth Invitational 11:00
11 Searsport Invitational 11:00
14 Lee Invitational (LA, PV, MA, Schenck, WA, Calais, Machias) 4:00
17 Foxcroft (regular meet) 4:00
28 Lynx Invitational 4:00
October 5 Wolverine Invitational 4:00
16 PVC Championships 12:00
23 Eastern Maine Regionals @ Belfast 11:00
30 State Championships @ Belfast 11:00

Home games/meets are in blue boxes.

Schedules are subject to change. We will post changes here as we are notified of them.